1982 Dünya Kupası Finali

0
1792

1982 Dünya Kupası Finali: İtalya-Almanya

İspanya’da yapılan 1982 Dünya Kupası finalleri, beraberinde bir çok sürprizi de getirdi. Grubundan galibiyetsiz ve sadece attığı bir fazla gol ile çıkarak kimsenin şans tanımadığı İtalya, önce Arjantin’i, sonra Zico’lu, Socrates’li, Falcao’lu, Junior’lu, Eder’li, Serginho’lu, Leandro’lu, Cerezo’lu turnuvanın mutlak favorisi Brezilya’yı eledi. Yarı finalde de Polonya’yı yenerek finale çıktı.

Tartışmalı bir Avusturya maçından sonra, gruptan çıkan Almanya, İspanya’yı da eleyerek yarı finalde uzun süre konuşulacak bir Fransa maçına çıktı. Fransa uzatmalarda 3–1 öne geçtiği maçta tam finale çıktım derken üst üste iki gol yiyince maç penaltılara gitti. Penaltılarda hata yapmayan Almanya finalde İtalya’nın rakibi oldu.

Madrid’in Santiago Barnebau Stadyumu’nda İki Kurt Teknik Direktör Jupp Derwall ve Enzo Bearzot’un tam bir taktik mücadelesi içinde geçen maçın ilk yarısında, İtalya kazandığı penaltıyı kaçırdı ve her iki takım da soyunma odasına 0-0 lık sonuçla gittiler. İlk yarıyı televizyondan canlı anlatan usta maç spikeri Halit Kıvanç, ikinci yarıda mikrofonu genç meslektaşı Öztürk Pekin’e devrediyor. İtalya’nın golleri arka arkaya geliyor ve maç bir anda 3-0 oluyor. Ardından Almanya’nın golü sonucu değiştirmiyor ve 3-1 lik sonuçla 1982 Dünya Kupası’nı İtalya alıyor. 40 yaşındaki kaleci Dino Zoff kupayı kaldırırken turnuvanın yıldızı ve gol kralı Paolo Rossi oluyor.

Defansif yönüyle , kontrollü oyunuyla ilk planda göze batmayan ama yaptığı kontrataklarla sonuca gitmesini bilen İtalya, Dünya Kupası’nı müzesine götürdü. İlk defa topa sahip olan, ayağa pas yapan, oyunda daha çok görünen takımların da hakimiyetine son veriyordu ve futbolun tuhaf bir oyun olduğu bir kez daha ispatlamış oluyordu…

Sağlıkla kalınız…

Zafer İlgün

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here