2.Lig Başlarken

0
807

Anadolu şehirlerinde futbol sevgisi farklı bir yaşam tarzı. Kimi taraftarlar doğduğu kentin takımlarını tutarken; kimileri de ulusallaşmış “Büyük Takımlara” gönül vermekte.
Tabi o büyük takımlar memleket takımıyla karşılaşınca herkes memleket; aidiyet hissettiği şehrin takımına gönül veriyor.

Hal böyle olunca Anadoluda taraftar olmak, takım tutmak farklı boyutlara ulaşıyor. Rekabet bazen öyle bir noktaya geliyor ki kentler arasında dostluklara ve ayrışmalara neden oluyor.

Son yıllarda PTT 1.Lig ve Spor Toto 2.Lige çıkan takımların çoğu şehir takımlarından yada şehirle özdeşleşen takımlardan oluşmakta.
Buda Anadolu kentleri arasında sporun ana unsurlarından olan rekabetin güzelleşmesine katkıda bulunuyor.

Bir çok Anadolu şehrinin en üst lig olarak temsil edildiği Spor Toto 2.Lig yarın Sivas’ta Sivas Belediye – Sancaktepe arasında oynanacak olan maçla başlayacak. Kırmızı ve Beyaz gruptan oluşan 2.Lig’in sonunda grubunu 1.bitiren takımlar direkt olarak PTT 1.lige yükselirken 2.3.4.5. bitiren takımlar arasından da 1 takım üst lige çıkacak. Toplamda 36 takım arasından sadece 3 takım üst lige yükselme başarısı gösterecekken 6 takım da bir alt lige düşecek.

Üst lige çıkmanın bu kadar zor olduğu bir ligde yapılan yatırımların artması; yabancı sınırsızlığından dolayı üst liglerde fazla forma şansı bulamayan kaliteli oyuncularında alt liglere yönelmesi 2.Lig kalitesini ciddi derece de arttıracağa benziyor. Özellikle Beyaz Grupta yaşanacak mücadele Türkiye Profesyonel Liglerinin bu sezon en heyecanlı geçecek grubuna benziyor. Grupta yer alan Sakaryaspor, Altay, Gümüşhane, Bandırma, Zonguldak şampiyonluğun en büyük adayları olarak bir adım öne geçerken; Şanlıurfa, Bugaşspor gibi takımlar da ligin süpriz takımları olabilir.

Kırmızı grupta ise farklı bir durum söz konusu. Çekilen kuranın dengesiz olması; burada Amed Sportif’i grubun tek favorisi yapıyor. Bu grupta da Buca, Kastamonu, Keçiören, Tokat gibi takımlar Amedspor’un en büyük rakipleri olarak göze çarpıyor.

Tabii tüm bunlar kâğıt üstünde gözüken unsurlar. Şehriyle bütünleşen; taraftarı, kent dinamiklerini arkasına alan takım yolun sonunda zafer ipini göğüsleyen olacaktır.

Yeni sezonun tüm takımlarımıza hayırli olması dileğiyle.

Futbol’un Anatomisi – Ferhat Demir

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here