32 yıl önce bir BJK-GS maçı

0
638

İnönü Stadı, tarihi günlerinden birini yaşıyor. Tarih 04.05.1986. Bir tarafta 13 yıllık şampiyonluk hasretine son vermek isteyen Galatasaray, diğer tarafta 4 yıl sonra tekrar şampiyon olmak isteyen Beşiktaş. Galatasaray yendiği takdirde avantaj sağlayacak. Beşiktaş’a beraberlik yetiyor. Hakem Yusuf Namoğlu’nun düdüğü ile maç başlıyor. Her iki takım da ilk dakikalarda kontrollü bir oyun sergiliyor. Geçen yıl yine böyle bir maçta galipken yaptığı bir taktik hata ile şampiyonluğu Fenerbahçe’ye kaptıran BJK Teknik Direktörü Branko Stankoviç, bu kez işi sıkı tutuyor. Olası kötü bir sonuçta geleceği çok tartışılacak.

Galatasaray’ın başında ikinci sezonunu yaşayan Alman Teknik Adam Jupp Derwall ise, galibiyet hesapları içinde ofansif bir futbol oynatıyor. 33. dakikada çok uzaklardan Rambo Yusuf’un golü, Beşiktaş kalecisi Zafer’in bakışları arasında fileler ile buluşuyor. Maçı anlatan spiker Akın Göksu bile, uzun bir duraklamadan sonra gol olduğunu fark ediyor çünkü çok uzak mesafeden ve çok sert bir vuruştu. İlk yarı bu golle 1-0 Galatasaray lehine bitiyor. Derwall, yardımcısı Mustafa Denizli, tercüman Ahmet Akcan oldukça sevinçli.

İkinci yarıyla birlikte artık kaybedecek hiçbirşeyi olmayan Beşiktaş akınları sıklaşıyor ama Galatasaray’ın Yugoslav kalecisi Simoviç hem yan ortalarda hem de çizgide güzel kurtarışlar yapıyor; ta ki 74. dakikaya kadar. Sol kanattan Sinan’ın ortasına Galatasaray defansının arasından yükselen Ziya’nın kafası bir anda çizgiyi geçerek Beşiktaş’ın beraberlik golü oluyordu. Bu sefer sevinme sırası Beşiktaş taraftarlarına gelmişti çünkü averajı iyi olan Beşiktaş için artık şampiyonluk çok yakındı. Yusuf Namoğlunun son düdüğüyle 1986 yılının maçı 1-1 sona erdi. Sevinen Beşiktaş, üzülen Galatasaray, kazanan dostluk oldu.

Bu maçta aynı zamanda Kemal Sunal ve Fatoş (Ece Alton)’un baş rolünü oynadığı Garip filminin tribün çekimleri olmuştu. Futbol meraklısı gariban bir genç olan Kemal (Kemal Sunal) ile bir gün bir kenara bırakılmış olarak bulduğu ve büyüttüğü Fatoş (Ece Alton) bu Beşiktaş-Galatasaray maçında tribündeki yerlerini almışlardı. Beşiktaş’lı Kemal ile Galatasaray’lı Fatoş rakip olarak gittikleri maçtan el ele ve dostça çıkmışlardı.

32 yıl önceki bu dostluğun devam etmesi temennisiyle hafta sonu oynanacak Galatasaray-Beşiktaş maçında her iki takıma da başarılar dilerim.

Sağlıkla kalın…

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here