78 DÜNYA KUPASI FİNALİ

0
2896

1978 Dünya Kupası Finali : Arjantin-Hollanda

Siyah beyaz televizyondan bundan 40 yıl önce izlediğim bir final maçıydı. 25 Haziran Pazar günü milyonlarca insan gibi bende maçın sonucunu merakla bekliyordum. Ev sahibi Arjantin’in başkenti Bounes Aires’in 80.000 kişilik Monumental Stadyumu’nda konfeti yağmurundan sonra, yeşil çimlerin üstündeki beyazlıklar herkesin dikkatini çekiyordu. İtalyan hakem Gonella’nın düdüğüyle maç başladı. 1974 Dünya Kupası’nın finalisti ve kaybedeni Hollanda, bu sefer oldukça iddialı. Neeskens, Krol, Haan, Rep, Rendenbrik, Van de Kerkhof ikizler ile artık kupaya uzanmak isteğinde.

İlk dakikalar, hem karşılıklı ataklarla, hem sert hareketlerle geçiyor. Turnuvanın başından sonuna kadar takımlarına destek veren Arjantin halkı, ekonomik sıkıntılarını unutmuş durumda. Maçı canlı anlatan Halit Kıvanç ve Tansu Polatkan, Arjantin sokaklarındaki ATATÜRK sevgisinden de bahsediyorlar.

Maçın 37. dakikasında uzun saçlı, fuleli Arjantin santraforu ve aynı zamanda turnuvanın gol kralı Mario Kempes yerden kendisine Ardiles’in uzattığı pasa hareketlenerek takımını 1-0 öne geçiriyor. İlk yarı böyle biterken ikinci yarıda Hollanda beraberlik golü için ataklarını sıklaştırıyor. Maç böyle bitecek diyenler yanılıyor ve 82. dakikada oyuna yeni giren Nanninga sahneye çıkıyor ve Hollanda’nın beraberlik golünü atıyor. Son dakikada bir Hollanda atağında top kaleye doğru girerken direkten dönünce 90 dakika 1-1 sonuçlanarak uzatmalara geçiliyordu. Top bir o kalede, bir bu kalede derken önce Kempes sonra Bertoni’nin golleri Arjantin’i sokaklara döküyordu. Mavi -Beyaz renk cümbüşü altında Dünya Kupası kaptan Pasarella’nın ellerindeydi. Final maçında kulübede iki paket sigarayı bitiren Arjantin Teknik Direktörü Cesar Louis Menotti, kuşkusuz bu galibiyetin mimarıydı. “O yıl ailesinin Barcelona’da uğradığı saldırının etkisi altında kalarak turnuvaya katılmayan Hollanda’nın yıldızı Johann Cruyff olsaydı, neler olurdu?” soruları da akıllardan hiç gitmiyordu.

Bir sonraki yazımda 1982 Dünya Kupası’nın finali İtalya-Almanya maçını anlatacağım.

Tüm holiganSPOR okurlarına, sağlıklı günler temenni ederim.

ZAFER İLGÜN

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here