AMEDSPOR HASTA

0
1236

5.Haftada oynanan Amedspor-Şanlıurfaspor maçından bu yana, Amedspor hakkında bir yazı yazmak için bekledim. Beklememin nedeni, olumlu birşeylerin olacağını umut edip en azından güzel birşeyler yazabilmekti. Bekledim, bekledim. 7 maç bekledim. Hala da bekliyorum. Bekliyorum da, Amedspor’da olumlu bir gelişme bir yana, sportif başarısızlık giderek artıyor. Saha içi ve saha dışında yaşanan ilkesiz durumlarsa, can sıkıcı boyutlara ulaşmış durumda.

Amedspor’un anlam ve vizyonunu uzun uzun anlatamam. Lakin bunu anlatmaya ne hakkım, ne haddim, ne de kabiliyetimin olduğunu düşünüyorum. Amedspor her ne kadar Diyarbakır kentinin takımı olsa da, taraftar ve etkisi itibariyle bir Dünya kulübüdür. Urfa’dan İzmir’e, İzmir’den Ağrı’ya, Ağrı’dan Tokat’a, Tokat’tan Avrupa’nın birçok ülkesine kadar, milyonlarca taraftarı olan bir kulüp. Fakat şuanki sportif başarı durumu, tarzı, duruşu itibariyle Diyarbakır kentini bile tam anlamıyla temsil ettiğini söyleyemeyiz. Çünkü Diyarbakır halkı misafirperverdir. Yine Diyarbakır halkı merttir yiğittir, ilkelidir, belli değer yargıları vardır; bu değerleri canı pahasına savunur ve korur.

Fakat Amedspor-Urfaspor maçında yaşananlardan ötürü hala utanç duyuyorum. Çünkü Amedspor’un kalitesiz yönetici ve teknik heyeti, maçın başarısızlığını gençlerden oluşan rakip takıma saldırarak onlara mal etti. Bu yaşanan olaydan sonra kenarda yer alan yönetici ve teknik ekipten bazı kişilerin Amedspor’la ilişkilerinin kesileceğini düşünüyordum. Lakin bu da olmadı. Şanlıurfaspor, maça gençlerden oluşan bir kadroyla çıktı ve o kadroda Amedspor’a gönül veren birçok genç vardı. Amedspor kadrosunda yer alan binlerce lira maaş alan oyuncularından daha Amedsporlu gençlerden bahsediyorum. Evet yanlış söylemiyorum; Şanlıurfaspor’da oynayan Amedspor’lu sayısı bizim takımdaki Amedsporlu’dan daha fazlaydı!

Her transfer döneminde bahsedilen bölgenin çocukları alınsın söylemi tam da burada öne çıkıyor işte. Şanlıurfaspor’un kadrosunun yüzde 90’ı bölgenin çocuklarıydı.

Ne oldu da saldırdık çocuklara?

Bu kadar düştük mü?

Küfür mü ettiler?

Her maçta rakipler etmiyor mu biz etmiyor muyuz?

Hareket mi yaptılar?

Her maçta olmuyor mu?

Zaman mi geçirdiler; Her maçta biz de geçirmiyor muyuz?

Sebebi ne olursa olsun yönetim, torunu yada çocuğu yaşındaki gençlere saldıran kişileri hala barındırıyorsa; bu kulüp ilkesel değerlerine ve sporda savunduğu prensiplere ihanet etmiş olur. Saldırılan gençlerden sahada mücadele edilmemisini mi bekliyordu sayın yöneticilerimiz?

15, 16, 17 yaşında futbolculuk mesleğine yeni başlamış, bu işten ekmek yemek için kendini başka takımlara göstermesi gerekenlerden, mücadele etmemelerini mi bekliyorlardı?

Maça döner ekmek, ödünç krampomla çıkan rakip takıma saldıran kişiler bu başarısızlığı asla başkalarına yükleyemezler. Yükleyemeyecekler.

Urfa’nın 16-17 yaşındaki gençlerini hedef yapan sorumlularımız, takımımız için ne yapıyor acaba?

Amedspor’un maçlarını izlediler mi kendileri?

8-2-0 taktiğiyle 11 kişi savunma yaparken maçı 0-0 bitirmek için basiretsizce top oynayan oyuncularına diyecek söz bulabiliyor mı?

65 dakika boyunca yerde yatıp, aynı anda 4-5 oyuncunun kendini yere bırakarak zaman geçirmesiyle kazanılacak 1 puana muhtaç bir takım mıdır Amedspor?

Amedspor’a küfreden, gereksiz kırmızı kart görerek takımını sportif anlamda da yalnız bırakan, taraftara küfür edip küsmüş bir oyuncuya (-ki para kazanarak bu futbolu oynayan) muhtaç bir takım mıdır Amedspor?

2.Hafta’da “kendi öz evladımız” diyerek getirdiğimiz hocayı yollayacak bir takım mıdır Amedspor?

Hoca 2.Hafta’da gönderilecek kadar yetersizdi de; onu takımın başına getirenler de sorun yok muydu?

Suçu hocaya atmak ne zamandan beri Amedspor’un bahanesi oldu?

Geçmiş iki sezonu müthiş bir performansla geçiren bir kaleciye sahipken üst düzey kaleci transferi neden yapılır? Ya o kişi ile kulüp arasında sorun vardır ya da çok iyi bir kadro kurmak adına transfer yapılmıştır. Maalesef, Amedspor’la sorunları olan, kampa dahi katılmayan bir kaleci, yüksek maliyetiyle kadroda tutuldu. Tek o da degil; Bu oyuncu gibi sorunlu olduğu halde, kendine 11’de yer bulabilen oyuncular var..!

Amed değerlerine yakışmayan hareketlerde bulunan oyuncuları takımda tutmak Amedspor’un hangi ilkesinde vardır?

Diyelimki, tüm bunlara bahane bulunuldu. Bu durumdan kurtulmak için bir çalışma yapılıyor mu?

Teknik ekip konusunda yeni bir tasarrufa gidilecek mi?

Futbol şube başta olmak üzere, yönetimde bir yenilenme gerekmiyor mu? Gerekirse, ki bence gerekiyor, biran önce yapılmalı çünkü oluşturulacak yeni görev dağılımıyla, yeni bir anlayış takıma gelecek.

…Ve bu anlayışın sağlıklı olması durumunda yapacağı ilk iş futbol takımında yer alan oyuncularının çoğu ile yolları ayırmak olacak.

“Çoğu” derken radikal bir çoğunluktan bahsediyorum. 14-15 kişi gibi. Bunlar biran önce yapılmalı, yoksa Amedspor için herşey çok geç olabilir. Amedspor sahadaki mücadele alanını kaybederse, halkın mutluluk kaynağı olarak gördüğü tek alanı da yok etmiş olursunuz sayın sorumlular.

Ego’larınızı ve kibirlerinizi bir kenara bırakarak Amedspor’un önünü açmaya davet ediyorum sizi…

Ferhat DEMİR

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here