BASKETBOLU SEVDİREN DİZİ

0
1398

Ülkemizde Basketbol 1980’li yılların başlarından itibaren bir çıkış yakaladı. Kısıtlı imkanlarla Sofya’da kazanılan 1981 yılındaki Balkan Şampiyonluğu, kulüp takımlarının altyapılarından yetişen gençlerin pırıltıları, geleceğe ait olumlu sinyaller veriyordu. Bu yıllarda, siyah beyaz televizyonlarımızda gösterime giren, “BEYAZ GÖLGE” dizisi, bir anda herkese basketbol sevgisi aşıladı.

NBA’de profesyonel kariyerini beklenmedik bir şekilde sakatlığından dolayı noktalayan ve genelde göçmenlerin ve siyahların bulunduğu liseye basketbol antrenörü olarak gelen Coach Reeves’in, yaşadığı maceraları anlatan dizi saatinde, herkes televizyon başına geçerdi. Cumartesi günleri saat 17.00-18.00 saatleri arası yayınlanan diziyle birlikte her mahalleye bir basketbol potası yapıldı. Küçük çocuklardan gençlere, büyüklerden kadınlara kadar basketbol herkesin hayatının içine girdi. Formalar alındı, toplar alındı, çantalar hazırlandı. basketbolla yatıldı, basketbolla kalkıldı. Başta İstanbul Spor ve Sergi Sarayı olmak üzere , Ankara, İzmir, Bursa, Adana’da salonlar seyircilere yetmedi. Koç Reeves’in öğrencileri; Coolidge, Salami, Thorpe, Gomez, Hayward maceradan maceraya koştular. Birbirleriyle yaşadıkları arkadaşlıklar, dayanışmalarıyl buna bağlı yaşadıkları toplumsal sorunları lise çağında çözmeleri, basketbolun bütünleştirici yanını da ortaya çıkardı. “Dersler mi? Basketbol mu?” ikilemi arasında yaşananlar, o yılları yaşayan ve amatör olarak basketbol oynayan benim gibi bir çok insanın hayatında derin izler bıraktı.

Şöyle bir geriye dönüp bakıyorum da, aradan tam 36 yıl geçmiş. Dizinin baş rolünde Koç Reeves’i canlandıran Ken Horward’ı geçtiğimiz yıl kaybettik ama o yıllardan bugüne basketbola gönül veren gençleri kazandık.

Bugün her sitede, her yazlıkta, her sokakta bir basketbol potası varsa, bunda Beyaz Gölge dizisinin çok önemli payı vardır.

Sağlıkla kalın, basketbolla kalın…

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here