DERBİLER DOSTLUKTUR

0
1076

Türk futbolunun çınarlarından Fenerbahçe-Galatasaray maçını geride bıraktık. Gol yoktu ama bol bol pozisyon vardı. Top her iki kalede de çerçeveyi bulmadı ve maç başladığı gibi bitti. Aslında büyük bir rekabete dayanan bu maçlar, aynı oranda da dostluğu yansıtır.

1980’li yıllarda İ.Ü Eczacılıkta okurken, bir çok derbi maça şahit oldum. Eğer maç kupa maçıysa hafta ortasına denk gelirdi. Okuldan arkadaşlarla çıkar yarı yarıya bölünen tribünde farklı alanlardaki yerimizi alırdık. Birbirimizi kızdırırdık, laf söylerdik ama her şey maç içinde olup biterdi. Eğer hafta sonu lig maçı varsa kahvelerde buluşup okey, king, tavla oynayıp maç saatine yakın ayrılıp, yine tribüne gidip tezahüratlarla takımımızı desteklerdik. Maçtan sonra kazanan sevinir, kaybeden üzülürdü ama yine aynı kahveye döner oyunlarımızı oynardık. Çünkü rekabeti sahada, 90 dakika içinde yaşardık. Saha dışındaki dostluğa ve arkadaşlığa gölge düşürmezdik.

Ne oldu da, bu dostluk azaldı? Ne oldu da, bu dostluk yerini keskin bir ayrışmaya bıraktı? Neden tribünler yarı yarıya ayrılmıyor? Neden tribünlerdeki şölen, saha dışında da devam etmiyor? Neden hiç gereksiz ve anlamsız kötü sözler sarf ediliyor? Neden kazanamayınca herkes hakeme yükleniyor?

Çünkü futbolun bir oyun olduğunu unuttuk. Çünkü yıllar önce Can Bartu ve Metin Oktay’ın forma değiştirmesini unuttuk. Çünkü efsane başkanlar Faruk Ilgaz ve Ali Uras’ın yanyana sohbet ederek maç izlemesini unuttuk. Çünkü toprak, çamurlu sahalardan bugünün halı gibi çim sahalara gelişimizi unuttuk. Elimizdeki radyodan maçları dinlerken yaşadığımız heyecanı unuttuk. Kahvede derbi maçı kazanan çay paralarını öder jestini unuttuk.

Nasıl yıllardır derbi maçlarda çekişme, mücadele, kazanma hırsı varsa, sevgi, saygı ve dayanışma da vardır. Belki günümüzde eskiye oranla azalmış olabilir ama ben artacağına inanıyorum. Derbi maçlar kazanılır, kaybedilir, dostluk her zaman baki kalır. Dün öyleydi, bugün de öyle olacak. Her zaman dostluk kazanacak.

Tıpkı Lefter ve Metin’in el sıkışması gibi…

Ecz.Zafer İlgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here