Diyarbakır Temsilcisi Tek Vücut

0
776

2.Lig Kırmızı Grup’ta sezonun en büyük şampiyonluk adayı olarak başlayan Amed Sportif 15.Hafta itibariyle, bu sezonun en büyük sürprizi, en büyük hayal kırıklığı oldu.

Sezon başında takımın iskeletini oluşturan oyuncuların ayrılmasının ve yapılan kabuk değişikliğinin tutmadığı açıkça görülürken, takımda 11 sezondur top koşturan Mansur’un kadro dışı bırakılması ve 2 yöneticinin istifası takım içinde bazı problemler olduğuna işaret ediyordu. Fakat maçtan önce yöneticilerin tekrardan Amedspor tribünlerinde yer alması, Mansur’un affedildikten sonra maça çıkıp müthiş performans göstermesi, takımın yeniden bir ruh kazanmasına katkıda bulundu.

Ligde son 6 maçta galibiyeti bulunmayan Diyarbakır ekibi bu hafta taraftarlarına “nihayet” dedirtti. Ligin güçlü ekiplerinden Keçiören’i evinde mağlup eden Amedspor’da, galibiyetten çok taraftarları en çok memnun eden durum, Ahmet Hoca’nın alt yapıya verdiği değeri saha içine yansıtması oldu. 18 yaşındaki Yusuf Kerçin ve Mahsum İnanç’ın forma bulması ve bu süre içinde gelecek adına verdikleri umut, belkide alınan 3 puandan daha değerliydi.

Mahsum’un dinamo gibi çalışkanlığı, top çalmadaki ısrarı ve Yusuf’un topla beraber etkili koşuları maçta dikkat çekmelerini sağlayan hususlardı.

15. Hafta itibariyle takım içinde istikrarın sağlanamaması ve takım bütünlüğünün oturmaması, hala en büyük eksiklik olarak ön plana çıkıyor.
Maç içinde pivot santrafor görevi gören Murat’ın uzun boyuna rağmen sürekli kambura yatması, hava hakimiyetini sağlayamaması büyük eksiklik. Bitiricilik konusundada devamlı sorunlar yaşayan Murat’ın bu şartlarda, Timur geldikten sonra forma şansı bulması pek mümkün gözükmüyor.

Bununla beraber defanstaki kopukluk ve uyumsuzluk Amedspor’un her maça 1-0 yenik başlamasına neden oluyor. Amedspor ligde oynadığı Mersin Maçı dışında her maçta kalesinde gol gördü. Bu da takımın en büyük zaafiyetinin defansı olduğunu gösteriyor. Takımdan ayrılan Abdullah Çetin ve Kamil’in yerlerinin dolduralamadığı ciddi derecede hissedilirken Şahin ve Oğuz dışında istikrarlı oyuncu bulunmuyor. Özellikle Mazlum yapılan transferler içinde en çok süre alıp en büyük hayal kırıklığı yaratan oyuncu durumunda. İleri çıkışlarda geriye dönmede yaşadığı problemlerden dolayı, her maç rakiplerin etkili kullandığı kanat olarak ön plana çıkıyor. Bu nedenledir ki; bu hafta sağ bekte Ercan forma giydi fakat yinede sağ bek transfere aç gibi duruyor.

Kaleci Erdi’ye ayrı bir parantez açmak istiyorum. Tecrübeli kaleci Zülküf’ün arkasında sezona başlayan Erdi forma şansı verildiğinde bu şansı iyi değerlendirmesini bildi ve formayı kaptı. Bu hafta oynanan maçta gösterdiği üstün performansla herkesin takdirini kazanan genç Erdi uzun yıllar hizmet edecek gibi duruyor.

Genç oyuncuların alt liglerde gösterdiği başarılı performanslar devam ederken Spor Toto teşkilatının aldığı skandal karar bu güzelliğe gölge düşürdü.

Spor Toto Teşkilatı her sezon 2. Lig’den 28, 3. Lig’den 11 maçı İddaa bültenlerine koyuyordu fakat bu sezon 2. ligden 18, 3. ligden ise 11 maçı İddaa’ya koyacağını açıkladı. Bu da her kulübün ortalama 300-400 bin TL gelir kaybına uğraması anlamına geliyor.

Alt Liglerde ki takımlarımızın TFF primleri ve İddia gelirleri dışında resmi bir geliri bulunmuyor.

Kulüpler’in de kendi geliri olan Store, reklam, Stadyum hasılatı da masraflarını karşılamaya bile yetmiyor.
Bu durum deneyimsiz iş adamlarının, popüler kültürün öne çıkardığı kişiler için bulunmaz fırsata dönüştürülüyor ve kulüplerimiz bu kişilere mecbur bırakılıyor.

Yaklaşık 40 milyon nüfusu temsil eden alt liglerdeki şehir takımlarının geleceği Fatih Terim’in tazminatı kadar gündem olamıyor maalesef. Fatih Terim’e 13 Milyon Lirayı tazminat olarak verebilen spor yöneticilerimiz ülkenin yarısını temsil eden spor kulüplerinden 12 milyon lira tasarruf etme yoluna gidiyor. Aslında tasarruf gibi görünen bu durum, geleceğimiz için büyük tehdit oluşturuyor. Tam yabancı sınırlamasının gündem olduğu şu günlerde kendi öz evlatlarımızdan tasarruf yaparak kendi sonumuzu hazırlamaktayız.

Bu yanlışlığa bir an önce son verilmesi gerekmekte ve tasarruf yerine yapılan yatırımların arttırılması sağlanmalıdır.

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here