ES ES ES Kİ Kİ Kİ

0
2031

Es Es Es Ki Ki Ki
Nihat-Fethi-Ender filelere gönder.
Amigo Orhan Erpek
Abdullah Gegiç
Galip Türkkan
Abdullah Matay
Aydın Begiter
Diş diş Hasan
Koko Burhan
İsmail Arca
Ömer Kaner
Sinan Alaağaç
Selahattin Örçüm

Eskişehirspor’un tarihine geçmiş, değerine değer katmış kimileri aramızda, kimileri ebediyete intikal etmiş isimlerdir yukarıda yazdıklarım. 1965’de kurulmuş, kırmızı-siyah renklere bürünmüş bir futbol şehridir Eskişehir. 1970’de o zamanki ismiyle Avrupa Fuar Şehirleri Kupası’nda İspanya’nın güçlü temsilcisi Sevilla’ya ilk maçta 1-0 yenilmesine rağmen, rövanşta son 12 dakikaya 1-1 girmesine rağmen iki gol atarak eleyen takımdır Eskişehirspor.

Yugoslavya’da Amatör ruhunun kurtarıcısı olarak bilinen ve Eskişehirspor’u çalıştırırken Anadolu’da futbol ihtilali yapan bir takıma atfen, çocuğuna Anadol ismini koyan bir Teknik Adam’dır Abdullah Gegiç.

Tribünleri Es Es Es Ki Ki Ki Eski Eski Es tezahüratıyla dalgalandıran her hafta ve her türlü havada binlerce kişilik kırmızı siyahlı koroyu yönetendir Amigo Orhan Erpek.

Gece gündüz Eskişehirspor’un başarısı için çalışan, kulüp tarihinde özverili çalışmalarıyla anılan bir değerdir eski başkanlardan Aydın Begiter.

Aralıksız 12 yıl Eskişehirspor’da oynayan Yugoslav göçmeni Koko Burhan‘ı kim unutabilir?

İnegöl İdman Yurdu’ndan 54 yıl önce bir arabayla yetenekleri nedeniyle kaçırılan, jandarma takibine rağmen, İnegöllülerin bırakmamasına rağmen, Eskişehir Ticaret Lisesine yazdırılıp tam 18 yıl (1964-1982) Eskişehirspor formasını giyen kaptan İsmail Arca bir semboldür.

1974-1975 sezonu Eskişehirspor forması altında gol kralı olan mütevazi ve saygın santrafor Ömer Kaner’in başarısı çok önemlidir.

1985’de Bolu Abant’ta Eskişehirspor kampında bir sabah antrenmanında geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybeden kaleci Sinan Alaağaç, hepimizi göz yaşlarına boğmuştu. Yazımın başında Nihat-Fethi-Ender, filelere gönder demiştim. 1970’li yılların birbiriyle çok iyi paslaşan ve en iyi anlaşan üçlüsüydü, Eskişehirspor’un bu unutulmaz oyuncuları. Bir dönem, onlarla büyüdü. Onların gollerini izledi. Gönüllerde taht kurdular. Hiç unutulmadılar.

Sizlere kısaca Eskişehirspor tarihindeki isimleri,başarılarını, anılarını hatırlatmaya çalıştım. Eskişehirspor’un ülkemiz futbolundaki yeri unutulmaz. Eskişehirspor’un ülkemiz Futboluna kazandırdığı değerler unutulmaz.

Sağlıkla kalın, dostlukla kalın…

Ecz.Zafer İLGÜN

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here