GALATASARAY İÇİN ERKEN UYARI

0
1610

Konyaspor’un geçen sene SuperCup2017 finalisti olduğu müsabakanın Samsun’da oynandığı finali saymazsak, 2018 Süper Kupa finali her sene olduğu gibi yine Konya’da oynandı. Çok kötü ve tehlikeli zemine rağmen bile, sahadaki futbolcuların sağlığını hiçe saydığımıza göre, artık stadyumun adı Konya SuperCup Stadyumu olarak değiştirilebilir.

Müsabaka öncesi, müsabaka anı ve müsabaka sonrası, her anıyla centilmence geçen müsabakada, birkaç münferit olay dışında, iki taraf ta, hem sporcu, hem taraftar, hem yönetici bazında, alkışı ve tebriği haketti diyebiliriz. Yine estetik görsel şovlarla başlayan müsabakada, yarısı boş kalan Akhisar tribünleri dışında, herşey izlemeye değerdi. Geçen yılki Beşiktaş-Konya maçından dersler alındığı ve gerekli önlemlerin alındığı belliydi.

Müsabaka öncesi, korkulanın aksine, ciddi bir sakatlık olmayışı, her iki teknik ekibi de en çok sevindiren şeydir eminimki.

Maçın başından itibaren Akhisar aradığı kontra atakları buldu ve maçın başında attığı golle oyunu lehine çevirmeyi başladı. Yediği golden sonra, geride daha çok risk alan Galatasaray karşısında Seleznyov, Larsson ve Miguel Lopes ile bulduğu net pozisyonları gole çevirebilseydi, maç çok daha erken kopabilirdi. Galatasaray’ın Akhisarspor’u boğduğu gibi görünse de, Akhisarspor’un kontrollü savunmayı tercih ettiği dakikalarda bile, Galatasaray çok net fırsatlar yakalayamadı. Eren’in çok şık bir gol vuruşuyla uzatmalara götürdüğü müsabaka, 120 dakika sonunda, her iki kulüp için de hayırlı bir sonuçla bitti, diyebiliriz..;

Şöyle ki; Akhisarspor tarihinde ilk defa yarıştığı Süper Kupa’yı müzesine götürdü. Galatasaray ise, transfer döneminin bitmesine birkaç hafta kala, gerekli uyarıları almış oldu. Kazanılan bir kupa, kazanılan bir maç, takımın bazı eksikliklerinin görülmesine engel olabilirdi. Artık oluşan kamuoyu baskısı ve kaybedilen kupadan sonra, Galatasaray’ın gerekli hamleleri erkenden atacağına eminiz.

Finallerin favorisi Galatasaray’ın teknik direktörü Sayın Terim’in 400. maçında 18. kupasını kazanamayışının nedeni olarak, en başta yine Terim’in tercihleri gösterilebilir. Maça şampiyon kadronun ideal 11’i ile başlama tercihi eleştirilemez, lâkin kamp boyunca takımın en kötüsü, en formsuzu olan Gomis’i 120 dk oyunda tutup, kampın iyilerinden Muğdat ve Henry yerine, denediği Yunus, bence yanlış tercihler olarak, Terim’in hanesine yazıldı. Her fırsatta “ben altyapıdan oyuncu çıkarabiliyorum” egosundan sıyrılıp, kendini ıspatlama çabasından vazgeçmeli Terim çünkü buna ihtiyacı olmayan bir kariyeri var.

Galatasaray taraftarını yenilgiden daha çok yaralayan; kronik penaltı kaçırıcı olarak adı çıkan, kaçırdığı penaltı sonrası pişkince sırıtan Gomis’in yüzündeki kimsenin anlam veremediği ifade oldu. Bu pişkin ifadeye birçok kişi birçok anlam yükleyecektir mutlakaki ama kesin olan şey, bunun Terim’in halletmesi gereken bir problem olduğu. Ben bu konuda yorum yapmamayı tercih ediyorum.

Yenilen ilk golde Manu, Barbosa ve Seleznyov’un ayrı ayrı denediği 3 gol vuruşuna rağmen, Donk’un anca golden sonra kadraja girebilmesi, Belhanda’nın ise maç boyu kötü performansı, Galatasaray’ın kamp sürecini kötü geçirdiğinin göstergesiydi.

Maç boyu Galatasaray için olumlu anlamda söyleyebileceğimiz şeyler; Linnes ve Feghouli’nin sıradışı performansları oldu. 

Galatasaray camiasında herkes tartışmalı VAR pozisyonuna odaklanmış olsa da, takımlarının yetersizliğine ve kötü geçirilen kampa odaklanmalarında fayda var.

Kazanılan kupaya rağmen, Akhisarspor’un da fizik gücünün yetersiz olduğu açık şekilde görüldü. Ağır kamp programlarına bağlanabilecek bu yorgunluk dışında, Sayın Saffet Susiç’i maçtaki formasyon, strateji ve hamle tercihleri dolayısıyla tebrik ederim. Herşey istediği gibi gelişti.

Miguel Lopes, Güray, Onurcan ve Larsson gibi ligimizde kaliteleriyle bilinen oyuncuların hamle oyuncusu olarak oyuna girmeleri ise, tarihlerinde ilk defa Avrupa müsabakasına çıkacak olan Akhisarspor’un kendi imkanlarınca, geniş bir kadro kurduğunun ve 3 kulvarda sezona hazır olduğunun göstergesiydi. Bu anlamda da Akhisarspor yönetimini tebrik etmek gerekir.

Bu sezonun 3 büyükler adına kötü geçeceğinin ve ligin sonunda ciddi sürprizlerle karşılaşacağımızın ipuçlarını aldığımız, sezon öncesi müsabakalardan sonra, yeni sezonu artık daha sabırsızlıkla bekliyoruz…

Fırat Kasımoğlu

 

 

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here