GALATASARAY VE TRABZONSPOR

0
832

Aslında rekabet dostluğu, dostluk dayanışmayı beraberinde getirir. Türk Futbolu’nun temel direklerinden Galatasaray ile Trabzonspor maçlarında bunu görebilirsiniz. Altyapıya verdiği önemle, kendi bünyesinden yetiştirdiği ve ortaya çıkardığı genç yeteneklerle, 1975-1976 sezonundaki ilk Şampiyonluğuyla futbolumuzda apayrı bir sayfa açmıştır Trabzonspor. Teknik Direktör Ahmet Suat Özyazıcı ve Özkan Sümer ile yaratılan mucizeler hiç unutulmaz. Kaleci Şenol Güneş’in 1112 dakika gol yememezlik rekoru, sağ bek Turgay Semercioğlu’nun mevkisinin en iyisi olması, Türk futbolunun unutulmaz liberolarından Necati Özçağlayan’ın verdiği güven, Orta sahanın dinamoları Ali Kemal ve Serdar, Forvetin soldan esen rüzgarı İskender Günen, topu at yerine dobi at diyerek hepimizin hafızalarında yer eden Dobi Hasan ve daha niceleri…

Öteki tarafta İstanbul’un 70’li yıllarda üst üste üç defa şampiyon olan sonra uzun dönem suskun kalan sarı kırmızılı ekibi Galatasaray. Adını Atatürk’ün koyduğu Turgay Şeren, Türk Futbolunun taçsız kralı Metin Oktay, ben çizgide tribünlere yakın oynadıkça haz alıyorum diyen halk adamı Metin Kurt, sinirli libero Fatih, fedakar kaptan Bülent ile tarihin derinliklerinden gelen Galatasaray.

Bazen tribünleri paylaştılar, bazen puanları paylaştılar, bazen de rekabet içindeki dostluğu paylaştılar. Yendiler, yenildiler, şampiyon oldular, olamadılar. Avrupa futbolunun devlerine futbol dersi verdiler. Türk Futbolu’nun gurur kaynakları oldular. Yarın iki takımımız bir kez daha karşı karşıya gelecek. Bir kez daha 90 dakika mücadele edecek. Sevinseler de, üzülseler de bu ne ilk ne de son olacak. Sarı_Kırmızı ve Bordo-Mavi renklere gönül verenler hep peşlerinde olacak. Başarılar gelir geçer, Teknik Adamlar gelir geçer, futbolcular gelir geçer ama renklere gönül verenler baki kalır.

Her iki takımımıza da Türk Futboluna verdiği emeklerden, kattığı değerlerden teşekkürler.

Dostluk kazansın…

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here