GAZİANTEPSPOR

0
1305

Gazi şehir bu aralar Gaziantepspor’un acısını yaşıyor. 1969 yılında Güneydoğu’nun güzide kentlerinden Gaziantep’te kurulan ve kırmızı-siyah renkleriyle efsane olan Gaziantepspor, Türkiye’de dört büyüklere karşı, Anadolu’nun gücünü gösteren öncü takımlardan olmuştur.

Yıllarca maçlarını Kamil Ocak Stadyumu’nda oynayan ve bu stadyumda dört büyükler dışında, Tel Aviv, Roma, Lens gibi takımları da deviren Gaziantep ekibinin logosu da dikkat çekici. Isviçre’de düzenlenen bir yarışmada en güzel 2.takım logosu olarak seçilen bu logo, kentin izlerini taşıyacak bir biçimde tasarlanmıştır. Bu armada Gaziantep Kalesi, Şehitler Abidesi, Baklava dilimleri ve Şahin figürleri yer almaktadır.

Tarihi boyunca 2 kez Süper Lig’e yükselme başarısı gösteren Gaziantep ekibi, en son 1989-1990 sezonu sonunda Süperlig’e çıkmıştı. Türkiye’yi daha önce Avrupa kupalarında da temsil eden Gaziantepspor, 1990-1991 sezonundan 2017 yılına kadar aralıksız 27 yıl Süper Lig’de yer aldı. Toplamda 31 sezon Süper Lig heyecanı yaşayan kırmızı-siyahlılar, 2017 yılında Süperlig’ten, 2018 yılında da PTT 1.Lig’den düştü.

2018-2019 sezonunda da alt yapıdan yetiştirdiği genç oyuncularla Spor Toto 2.Ligde mücadele eden Gaziantepspor, tespit edilebilen 155 Milyon TL lik borcu nedeniyle, lige daha fazla tutunamadı ve ligden çekildi. Gaziantepspor Kulübü, “ligden çekilmenin kulübün kapatılması anlamına gelmeyeceğini; sıfırdan şirketleşme ve kurumsallaşma üzerine adımlar atılacağını” açıkladı.

Gaziantepspor, yetiştirip sattığı oyuncularla Türkiye’de ünlenen spor kulüplerinden biridir. Özellikle Beşiktaş ile yaptıkları transferler; Tabata (8 Milyon $), Ayhan Akman (8 milyon $) ve İsmail Köybaşı (5.5 milyon $), hala sporseverlerce konuşulmaktadır. Bu transferler dışında Olcan Adın, Dany, Elvir Boliç, Samuel Johnson, Bekir Irtegun, Hasan Özer, Erhan Albayrak, Cenk Tosun, Lazarov, Ibrahim Toraman, Karcemarskas, Fatih Tekke, İbrahim Üzülmez gibi oyuncularıda kadrosunda bulundurup bu oyunculardan çok ciddi gelirler elde etmiştir.

Bu kadar başarılı olmuş, ekonomik anlamda ciddi gelirleri olmuş bir kulüp nasil oluyor da, 3 sezon içerisinde Süper Lig’den bir anda en dibi görebiliyor? Aslında bu çokta alışık olmadığımız bir durum değil. Karabükspor, Manisapor, Diyarbakırspor, Bucaspor, Siirtspor ve bir çoğunun da kaderi Gaziantepspor ile aynı. Anadolu kulüplerinin ortak sorunu aslında kurumsal bir yapiya bürünmekte zorlanmaları. Bunda kabiliyetsiz ve rantçı yöneticilerin kurnazlıklarını da eklemek gerekiyor tabi. Süperlig’e çıkan bir Anadolu kulübünün kasasına çok ciddi gelirler giriyor. Bu ciddi geliri yönetmek bir yana, bu gelirleri de ipotek altına koyup onlarca katına borçlandırılıyor kulüpler. Bunun da nedeni, ülkedeki herkesin sabırsız olması ve biran önce başarı beklemesi. Kurumsal yapıda olmayan yapılarda, bu tür sorunların olması da, doğaldır zaten. Hal böyle olunca takımlar kentin günlük siyasetlerine kurban ediliyor. Bu siyaset ve kişiselleştirme sonuçlarında kulüpler yüz milyonlarca liralık borçlarla birer birer yok olup gidiyor. Kentlerin birer sembolu haline gelen ve şehirleri birbiriyle tanıştıran kaynaştıran spor kulüplerimizin bir an önce hak ettikleri yerde olması dileğiyle.

Ferhat Demir

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here