GELECEĞİMİZ ALT LİGLER’DE

0
780

Süper Lig’in başlamasıyla beraber dikkatler şimdilik buraya yönelmiş olsa da, bu sezon alt liglerde süpriz bir sezon geçireceğimizi tahmin ediyorum.

Özellikle geçen hafta Milli Takımlar sorumlusu Lucescu’nun da dert yandığı gibi, Süper Lig’de yerli oyuncu sayısının azınlık düzeyine ulaşması ülke ekonomisi yönünden de ciddi endişeler taşıyor.

Dış ülkelere oyuncu satamadığımız gibi, alınan yabancılara akan milyonlarca Euro’nun kulüplere ve ülke ekonomisine olan zararı da göz önüne alınınca, ilerleyen sezonlarda yabancı sayısının revize edilmesi mecburi bir hal alacak gibi duruyor.

Finansal Fair-Play kulüplerimizi biraz geriletmiş olsa da, transfer çılgınlığı bu yaz da devam etti fakat bu plansız medyatik transfer politikaların yanlışlığı ilerleyen süreçlerde ciddi sıkıntılara yol açacaktır.

Bunun ön görüsünü fark edebilen bazı takımlar alt liglere yöneldi. Süper Lig’de yer alan birçok takımın alt liglerde rezerv takım arama çabaları da, bundan kaynaklı.

Olması gereken de, tam budur.

80 milyonluk ve bunun 50 milyonu genç nüfus olan bir ülkede milyonlarca lira yabancılara ayırma lüksümüz olmamalı. Hele de borçları bir satıra sığmayacak rakamlara ulaşan kulüplerimiz için.

Gelecek hafta başlayacak olan 2. ve 3. Liglerde genç kaliteli birçok yıldız adayı var. Süper Lig kulüplerimizin bir transfere verdiği bonservis ücretinin on da birinden daha az maliyetle alt liglerde çok iyi bir izleme ekibi kurulabilir.

Kurulacak ekipler profesyonel çalışma ortamında yeni yıldızlar mutlaka yetiştirecektir. Fakat izleme ekibi kurup kağıt üstünde kalıp, reklam yapma amacıyla olmamalıdır. Keşfedilmeyi bekleyen hazineleri bulmak adına kurulmalı. Güven,sabır ve özveriyle..

Bu yüzden yazımın başında da belirttigim gibi; bu sezon alt ligler süprizlerle dolu olacak. Çünkü geleceğimiz orada.

Sağlıcakla Kalın..

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here