HAKEMLER DE GOL ATAR

0
1181

Hepimiz maçlarda , maçlardan sonra futbolcuların attığı golleri konuşup yorumlar yaparız ama bu sefer anlatacağım maçta hakemin gol atmasına tanık olmuştuk.

1986-1987 sezonunda 21 Eylül’de,Ankara Cebeci İnönü Stadyumu’nda Ankaragücü ile Beşiktaş karşı karşıya geliyordu. Bir önceki sezonun şampiyonu Beşiktaş ile, güçlü kadrosuyla ligte isminden söz ettiren Ankaragücü arasındaki maç oldukça çekişmeli geçiyordu. Maç uzun süre 0-0 devam ediyordu, ta ki 83. dakikaya kadar. Bu dakikada kazanılan korner vuruşunda, ceza alanında oluşan karambolde Kemal Yıldırım’ın şutu, altı pas içinde pozisyonu izleyen orta hakem Ahmet Akçay’a çarparak Beşiktaş fileleriyle buluşuyordu. Yapılan itirazlara rağmen hakem de bir oyuncu sayıldığı için gol geçerli sayılıyor ve maçı Ankaragücü 1-0 kazanıyordu.

Maçtan sonra hakeme oluşan eleştiriler bir hayli fazlaydı. Neden orada durduğu ,topa vurulduğu esnada neden kaçmak istemediği ve topun çarpması uzun süre konuşuldu.
Maçtan sonra, Türk Futbolunun en saygın başkanlarından, rahmetli Süleyman Seba’nın “Ahmet Akçay Bey, siz bir hafta televizyon seyretmeyin, gazete okumayın” tavsiyesini daha dün gibi hatırlıyorum.

Bu talihsiz olaydan sonra hakem seminerlerinde hakemin özellikle duracağı yerin bu pozisyonla anlatılması da ilginçtir.

Ahmet Akçay da uzun süre bu olayın etkisinden kurtulamamıştır. Futbol enteresan bir oyun topun ne zaman ne yapacağı hiç belli olmuyor.

Aradan 32 yıl geçti. Kimi takım sevind,i kimi takım üzüldü. Hakemler maçlarda bazen hatasız, bazen hatalı yönetim gösterdiler. Böyle gelmiş böyle gidecek. Daha çok maç seyredeceğiz.

Ama bizler futbolun güzelliklerini konuşmaya devam edeceğiz. Şartlar ne olursa olsun.

Sağlıkla kalın…

 

Zafer İlgün

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here