HOLA EL CLASİCO (MERHABA EL CLASSİCO)

0
1432

2018-2019 sezonunun ilk, yılın son EL Classico’su ile heycan dolu bir maç bizi bekliyor. Ronaldo’nun ve Sevillia maçında sakatlanan Messi’nin de yokluğu  biraz moralleri bozmuş olsa da, El Clasico heyecanı her zaman başkadır. Her iki tarafın da, çok eleştirildikleri şu dönemde, kendi taraftarlarına güven tazelemek için, bu maça çok ihtiyaçları olduğu kesin.

 

Real Madrid cephesinde durum daha da ihtiyaç hissettiriyor. La Liga’da alınan sürpriz Alaves ve Levante mağlubiyetleri sonrasında Real Madrid ligde 7. sırada, puan olarak ta lider Barselona’nın 4 puan gerisinde konumlanıyor. LA LIGA takımlarının bu sene daha güçlü ve mücadeleci oyunları mı, yoksa  Real Madrid ve Barselona’nın kötü futbolları mı bu durumu yaratıyor? buna biraz bakmak lazım.

Barselona cephesinde;

İniesta’nın  takımdan ayrılmasından sonra alınan yeni transferler Arthur ve Coutinho’dan beklenen verimi alamayan bir Barselona.

Gol yollarında Luis Suares’in formsuz durumu, Messi’nin üzerine daha fazla yük binmesine sebep oluyor.

Defansta Pique’ye eşlik edecek partnerin hala bulunamayışı ve Busquest’in formsuzluğu, bu sezon Barselona’yı her maçta bir çok gol pozisyonu veren, gol yiyen takım haline dönüştürdü.

Son Sevilia maçında Messi ile gelen erken gollerden sonra maçın yıldızı Barselona kalecisi Ter Stegen olması çok da şaşırtıcı değildi. Lider olarak başlayacağı maçta Barselona taraftarları çok da rahat değiller.

Messi’nin üzerine binen büyük yükün altında mental olarak ve fiziksel olarak çok yorgun düştüğü bundan dolayı sakatlandığı basında konuşulan konulardan. Ne bir çok maçta galibiyeti getiren golleri atan Dembele’nin, ne de uzaktan golleriyle göz dolduran Coutinho’nun, Messi’ye oyun içinde yardımcı olduğunu söyleyemeyiz..!

Xavi ve İniesta’lı dönemdeki saha içi iletişimini kimseyle şu an kuramayan Messi , inisiyatifleri tek başına kullanmak zorunda kalıyor. Arthur bu konuda iyi sinyaller verse de, şu an için tecrübesizliği ve yaşı itibariyle pek yeterli gözükmüyor. Valverde’nin  bu konuyu çözmeden, bu sene başarıya ulaşması pek mümkün gözükmüyor. Messi ‘nin yokluğunda Coutinho’yu o mevki de oynatacak olması da ayrı bir soru işareti.

Real Madrid cephesinde ise durum çok farklı değil..;

Ronaldo’nun gidişiyle Real Madrid’in oyun düzeni tamamen değişirken, oyuncuların hala buna uyum sağlamamış olması, özellikle gol yollarında takımı çok etkiliyor. Bale’in  Ronaldo’nun kullandığı insiyatifleri kullanamaması ve Benzema’nın Ronaldo’nun gidişiyle tek kalması. Real Madrid’in skor üretkenliğini çok etkiliyor.

Ayrıca Dünya Kupası öncesi çok sansasyonel bir gidişle Real Madrid’e imza atan LOPETEGUİ İspanyol basını tarafından çok eleştiriliyor. İspanya milli takımının Dünya Kupası’ndaki başarısızlığını, zamansız giden hocaya bağlıyorlar. Real Madrid’in başına geldiği günden beri ZIDANE döneminin gölgesinde kalan LOPETEGUİ, oynattığı kötü futbol ile çok eleştiriliyor.

Tabi bir de yönetim boyutu var ki; Ronaldo’nun gitmesiyle, yönetimin forvet hattına yeni bir yıldız transferi gerçekleştirememesi de çok fazla eleştiriliyor. EL Clasico da alınacak kötü bir mağlubiyette, yönetim kendisine dönen bu okların yönünü değiştirmek için, büyük bir ihtimalle Lopetegui’nin görevine son verip, devre arası yapamadığı forvet transferini yapması şart haline gelecektir.

Bütün bu durumlar ne olursa olsun EL Clasico’yu güzel yapan, sonucundan çok, her zaman yaşattıkları olmuştur..;

BALE’in hız rekoru kıran topla deparı ile attığı gol,

Messi’nin son dakikada  galibiyet golünü atarak Madrid’de forma şov yapması,

Morinho’nun ilk El Clasico’sunda 5-0 mağlubiyetle başlaması,

ve Los Galacticos olarak anılan Zidane, Kaka, Beckham, Ronaldo’lu kadronun Camp Nou’da Barselona’yı 7-2 yenmesi…

akıllarda kalanlardan birkaç tanesi olmuştur.

Hepinize iyi seyirle diliyorum.

NE YAPARSANIZ YAPIN SAKIN EL CLASİCO’DAN UZAK KALMAYIN..!

Fahri Dildeş

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here