Katarlar’ın İstanbul Derbisi

0
640

Dün gece, Be In Sports aracılığıyla birçok ülkede canlı izlenen bir İstanbul derbisi izledik. Tahminimiz; yüz milyonlara ulaşan yayından, yeni yayıncı kuruluş, ciddi gelir elde etti. Marketingi şüphesiz bizlerden çok daha iyi bildikleri kesin olan Katarlar, peki futbolun amatör ruhunu, takım aşkını, sadakatini, bizler kadar biliyorlar mı?

Bir istanbul derbisinden çok daha fazlası olan Galatasaray-Fenerbahçe derbisi, her derbide olduğu gibi, yine çok farklı, her maçta, her derbide olmayan, güzelliklere ve renkliliklere hakimdi.

Maç seramonisinde aylardır emek verilen bir Rocky kareografisi vardı ki, başta ben olmak üzere, dün ASY Spor Kompleksi’nde olan herkesi büyüledi. Yalnız, aylardır emek verilen bu güzel görüntüyü sadece satadyumdakiler izleyebilmiş. Yayıncı kuruluş, bu eşsiz anı yayınlamamış. Belki maç öncesi olan son reklam için, çok iyi bir reklam aldı, belki de yayınlamaya değer görmedi. Kesin olan şu ki; o kareografiyi izleyemeyen Dünya Futbolu ve Türkiye taraftarları kaybetti. Neden? O anda yayınlanan reklam yüzünden. Diyorum ya; marketingi bizden iyi biliyorlar fakat futbolun ruhuna bizden çok uzaklar. Herşeyden öte; kareografi alanında, artık tartışmasız Dünya’nın en iyilerinden olan ultraslan-uni’nin emeklerine çok büyük saygısızlıktı..!

Maçın başlamasına çok az kala, gördüğüm tek güzellik bu değildi tabiki. Misafir takım tribününü dolduran Fenerbahçe’lilerin astığı “Alpaslan Dikmen” pankartı da, en az kareografi kadar alkışı hakediyordu. Maç boyu hiç susmadan, takımlarını destekleyen Fenerbahçe taraftarı, maçın en güzel renklerinden birilerdi.

Renkli görfüntüler, bununla da bitmedi. Avrupa Şampiyonu Ampute Futbol Takımı’mız, maçtan önce, ellerinde kupayla bütün tribünleri selamladılar. Misafir takım seyircileri dahil, bütün stadyumun, hep beraber alkışladığı engelli sporcularımız ile beraber herşey eğlenceli gidiyordu.

Havaalanlarını, avm’leri, caddeleri, sokakları, cafeleri bütün hafta boyunca, bazı ilçelerde sarı kırmızıya, bazı ilçelerde sarı laciverte çeviren futbolseverler, Galatasaray-Fenerbahçe derbisini ne kadar özlediklerini gösteriyorlardı. Son zamanlarda, İstanbul’da derbilerde bile, bu heyecan kalmamıştı. Bütün hafta boyunca üzerinde forma olan yüzbinler doldurmuştu şehri. Bu taraftarların tek bir beklentileri vardı; özlemle bekledikleri, heyecanlı ve kaliteli bir derbi müsabakası..!

Bu güzel görüntülerle başlayan müsabaka, pek te taraftarın ve futbolseverlerin dilediği gibi seyretmedi. Maçın büyük bölümü kısır geçerken, ciddi hakem hataları maça damga vurdu diyebiliriz. Zaten rakipler birbirlerini kitlemişken, oyuna hız ve akıcılık kazandırabilecek tek parametre hakemdi; o da maçı her pozisyonda daha da durdurmak ve kesmek için elinden geleni yaptı. Herşeyin kontrolü altında olmasını istediği için, avantaj takdirini pek tercih etmedi. Üstüne bir de penaltılık ve kartlık pozisyonlarda, kötü gününde olunca, maç sonu her iki camianın da tepkilerini topladı. Bu tepkilerin boyutu, müsabaka esnasında, sahaya yabancı madde atımına kadar çıktı. Atılan sulardan birinin isabet ettiği yan hakem, müsabakayı tamamlamış olsa da; bu nahoş olay, Galatasaray camiasına hatırı sayılır bir ceza olarak dönebilir.

Sonuç ta; her iki takımın lehine ve alehine ciddi hakem hatalarının olduğu, futbolun güzelliklerinden çok, hakemin ve saha olaylarının konuşulduğu bir maç oldu.

Kazananlar..;

1) İki İstanbul büyüğü arasındaki puan farkının açılmamasından ötürü, yayıncı kuruluş kazandı diyebiliriz.

2) Fenerbahçe eline geçen fırsatı kullanamadı, puan farkını azaltamadı. Bu nedenle her ne kadar maça gelen taraftarlar maçtan galibiyetle ayrılamamanın verdiği üzüntüyle ayrılmış olsalar da; Galatasaray yönetimi ve teknik heyeti, puan farkını korudukları için, bu skordan çok ta mutsuz değiller.

3)Galatasaray Kulübü’nün İstanbul başta olmak üzere, ülkedeki bütün GS Store mağazaları full doluydu hafta boyu. Çok ciddi cirolar yaptılar. Galatasaray bu işten, maddi olarak ta kârlı çıktı, diyebiliriz.

4)İstanbul’daki pansiyon ve otel işletmecileri kazandı.

Kaybedenler..;

  1. Cüneyt Çakır kötü performansıyla, derbilerdeki güvenirliğini iyice yitirdi. Kaybetti diyebiliriz.
  2. Dün galibiyet için tribünleri tıka basa dolduran Galatasaray taraftarı kaybetti.
  3. Ülkenin dört bir köşesinde, futbol izlemek isteyen değerli futbolseverlerin hepsi, dünkü kısır ve kalitesiz futbolla, kaybettiler diyebiliriz…

İyisiyle, kötüsüyle, doğrusuyla, yanlışıyla, güzellikleriyle, çirkinlikleriyle Türkiye’nin en büyük müsabakası olan bir Galatasaray-Fenerbahçe müsabakasını daha geride bıraktık. Çirkinliklerin azaldığı, güzelliklerin arttığı nice derbiler görebilmek dileğiyle..!

Fırat Kasımoğlu

Evrensel Futbol

 

 

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here