LÜLEBURGAZSPOR SÜRPRİZİ

0
711

Türk Futbol tarihinin en önemli sürprizleri 1979-1980 sezonunda Türkiye Kupası’nda yaşandı. Sürprizleri diyorum çünkü 2. Lig’in mütevazı takımı Lüleburgazspor üst üste iki defa büyük bir başarıya imza attı.

Bir sezon önce ikinci lige çıkarak rahmetli Sabri Hoca Teknik direktörlüğünde mütevazi bir takım kuran Lüleburgazspor, Türkiye Kupasında 5. turda Beşiktaş ile eşleşti. İlk maç golsüz sona erince, ikinci maçı İnönü Stadında Beşiktaş’ın rahat kazanıp tur atlayacağına herkes inanıyordu ama daha birinci dakika dolmadan Musa Gabralı’nın golü geldi. Ardından bir gol daha gelince ve maç 2-1 Lüleburgazspor galibiyetiyle bitince, tüm ajanslar bu haberi geçiyor fakat herkes haberin doğruluğuna inanamıyordu.

Kupa sürprizlerine bir yenisi daha eklenmişti. Ardından Tarsus İdman Yurdu’nu eleyen Lüleburgazspor’un çeyrek finaldeki rakibi Fenerbahçe idi. Normalde beklenmeyen sonuçlar o yıllarda bir defa oluyordu. İlk maç yine Lüleburgaz’da, yine 0-0 bitiyordu. İkinci maç yine İnönü stadındaydı. Daha 10. dakikada Fenerbahçe öne geçince gollerin ard arda geleceğini düşünenler yine yanıldılar. Musa Gabralı’nın golüyle maça eşitlik geliyordu. Sağlı sollu Fenerbahçe atakları sonuç vermeyince, yarı finale çıkan küçük bir ilçe takımı olan Lüleburgazspor oluyordu. Kente dönüşte davul zurnalar ile karşılanan Lüleburgazspor’un başarısını tüm Türkiye konuşuyordu.

Yarı finalde rakipleri istedikleri takım Galatasaray olmasına rağmen karşılaştıkları takım İzmir’in köklü kulübü Altay oldu. Mustafa Denizli’nin kaptanlığında Altay Lüleburgazspor’u eleyerek kupaya veda etmesine neden oluyordu.

Türkiye Kupaları’nda bu tür sonuçlarla belki zaman zaman karşılaşıyoruz ama Lüleburgazspor gibi arka arkaya iki önemli başarıya ulaşan bir ikinci lig takımına çok az rastlanmıştır.

Futbol aslında basit bir oyundur. Dün de öyleydi, bugün de öyle, yarın da öyle olacak. Sağlıkla kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here