NESRİN OLGUN ARSLAN

0
819

1979 yılının Ağustos ayının sonları. Ben liseye başlama hazırları yaparken, havalar da Sonbahar hazırlıkları yapıyor.

Takvim yaprakları, Ağustos’un 28’ini gösterdiğinde, henüz 22 yaşında, Adanalı genç bir yüzücü olan Nesrin Olgun, Fransa ile İngiltere’yi birbirinden ayıran Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Manş Denizi’ni geçmek için kulaç atmaya başlıyordu. 33 kilometre mesafesi olan iki yakayı, 15 saat 47 dakikada yüzerek geçiyor ve bunu yapan ilk Türk kızı olarak tarihe geçiyordu.

Adana’daki yüzme çalışmalarında 28-30 derecelik suya alışkın olan Nesrin Olgun’u, Manş denizinde 14-17 derecelik bir su bekliyordu. Soğuk suyun tesiriyle bilincini kaybetmemek için bir yandan kulaç sayılarını sayarak, diğer yandan vücut ısısını dengede tutarak, saatlerce denizle mücadelesine devam etmiş. Çok küçük yaşlarda başladığı yüzme sporuna olan sevgisi, Adana’da sulama kanallarında akıntıya karşı yüzmesi vs onun Manş Denizi’ni geçmesinde önemli rol oynamış.

Daha lisede okurken zamanın Beden Terbiye Bölge Müdürü, sigara içmesine sinirlenerek, “böyle yüzücü olunmaz, sen yarın havuza gelme..!” demesine çok içerlemiş Nesrin Olgun ve o sözler hep kulaklarında yankılanmış.Buna karşılık, “ben de Manş’ı geçeceğim” diyerek iddialı bir söz vermiş.

“Manş denizini geçeceğim, antrenörüm olur musun?” isteğine, Kutsal Özülkü “bir gel, bakalım. 10 kilometre aralıksız yüzersen, olurum” demiş.

4 yıl aralıksız çalışan ve 27 Ağustos günü Manş Denizi için kulaç atmaya başlayarak ve saatlerce yüzerek 28 Ağustos’ta karaya çıkan Nesrin Olgun, ülkemizin gurur kaynağı olmuştur. Sonra Beden Öğretmeni olarak kendisi gibi bir çok yüzücü yetiştirmiş, azmiyle , hırsıyla , mücadeleci yapısıyla gençlere yüzme sporunu aşılamıştır.

Nesrin Olgun Arslan’a bu büyük başarıyı ve gururu yaşattığı için holiganSPOR ailesi olarak teşekkür ediyor, bundan sonraki yaşamında başarılar temenni ediyoruz.

Zafer İLGÜN

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here