NEVZAT GÜZELIRMAK

0
818

Türkiye futbolunun Evliya Çelebi’si Nevzat Güzelırmak. İzmir’in köklü amatör kulüplerinden Çayırlıbahçe Spor Kulübü’nde, hem futbolcu hem teknik adam olarak ülkemiz futboluna hizmet etmiş, Nevzat Güzelırmak ağabeyim ile buluştum. Başladık anlatmaya. Saatlerin nasıl geçtiğinin farkına varamadık.

Bundan 77 yıl önce Kahramanlar semtinde doğan, Balkan göçmeni bir ailenin çocuğu olan, daha ortaokul yıllarında “bu çocuk ilerde büyük işler yapacak” diyen Mahmut Lüleciler tarafından keşfedilen ve yıllarını Türkiye futboluna adayan bir değer Nevzat Güzelırmak.

Küçükken Alsancak Stadyumu’nda, duvardan seyrettiği takımlarda oynamak hayalini, sarı kırmızı renklere sahip Çayırlıbahçe’den yine sarı kırmızı renklere sahip Göztepe’ye transfer olarak gerçekleştirdi.

Göztepe’nin efsane kaptanı Gürsel Aksel’in “bu sarı çocuk çok iyi olacak” dediği Nevzat Güzelırmak, yavaş yavaş göze batmaya başladı. Genç Milli Takımı’nın ardından, Ümit ve A Milli takımda görev aldı. Ordu Milli Takımı’nda da başarılara imza attı. 1966 yılında Moskova’da Sovyetler Birliğini 2-0 yendiğimiz maçta yıldızlaştı.

Futbol oynarken bir gün, İzmir Alsancak Stadyumu’nda takım arkadaşına uzun bir top atar. O sırada maçı tribünden takip eden dönemin Göztepe yöneticisi David Franko “hey yavrum aynı İngiliz gibi” diye bağırır ve o andan itibaren lakabı İngiliz Nevzat olarak kalır.

Artık futbolculukta son yıllarıdır Nevzat Güzelırmak’ın. Bir Beşiktaş maçında Beşiktaş teknik direktörü Metin Türel, Kahraman isimli oyuncusuna, “Nevzat’a dikkat edin yakın markaja alın” der. Bunun üzerine Kahraman da “artık o 34-35 yaşına geldi gerek yok” cevabını verir. Bu dialoğun üzerine, Nevzat Güzelırmak’ın hem golü hem asistiyle maçı 2-0 kazanmaları unutulmaz.

Futbola başladığı Çayırlıbahçe Spor Kulübü’nden sonra giydiği Göztepe formasıyla aralıksız 17 yıl mücadele edip 1976’da futbolculuk kariyerini sonlandırmıştır. Daha sonra teknik direktörlük hayatı başlamış.

Sırasıyla; Türkiye U 21, Türkiye Milli Takımı, Antalyaspor, Göztepe, Boluspor, Denizlispor, Afyonspor, Konyaspor, Bursaspor, Altay, Karşıyaka, Kayserispor, Sarıyer, Aydınspor, Adana Demirspor ve Kuşadasıspor’u çalıştırmıştır.

Muğlaspor’da oynarken keşfettiği Rıdvan ve Sercan’ın yükselişlerinde büyük payı vardır.

Almanya’dayken Münih Türkgücü’nün antrenmanını izlerken dikkatini çektiği ve bu çocuk kim diye sorduğu İlhan Mansız’ı yine Türkiye Futboluna kazandıran kişidir.

Evet mutlu, huzurlu ve bir o kadar mütevazi olan Nevzat Güzelırmak’a tüm sporseverler ve holiganSPOR okuyucuları için bir demet çiçek hediye ettim.

Sağlıkla kalınız, sevgi ve saygıyla kalınız…

Zafer İLGÜN

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here