ÖYLE BİR KUPA FİNALİ Kİ…

0
1037

1991-1992 futbol sezonunun en önemli olayı nedir diye sorsalar hiç tartışmasız Trabzonspor-Bursaspor arasındaki kupa finaliydi derim. Bir tarafta Almanya kariyeriyle ülkemizde herkesin takdirini toplamış Yılmaz Vural’ın çalıştırdığı Bursaspor, diğer tarafta Belçika’lı babacan Teknik Direktör Urbain Breams’ın çalıştırdığı Trabzonspor.

Bursa Atatürk Stadyumu’nda ilk maçı Gabriel, Hakan Şükür ve Ali Nail’in golleriyle 3-0 kazanan yeşil beyazlı Bursaspor, kupanın bir kulbunu tutarak büyük bir avantaj sağladı. Büyük bir sevinç içinde artık kupa hesapları yapan Bursa şehri, artık 29 Nisan 1992 günü oynanacak rövanş maçını bekliyordu. Öteki tarafta 3-0 ın altından kalkmanın ne kadar zor olduğunu gören ama ümidini hala koruyan Trabzonspor, son hazırlıklarını yaparak maç saatini beklemeye koyulmuştu.

Takımlar sahaya çıktılar ve hakem Bülent Yavuz’un düdüğüyle maç maçladı. Daha birinci dakikada dönemin orta sahadaki acar oyuncusu Soner Boz’un golüyle Trabzonspor öne geçti. Tüm stad bu golle kupa havasına girmişken 14. dakikada Vedat’ın beraberlik golüyle bordo mavili taraftarlar tam anlamıyla yıkıldılar. Kupa şarkıları yerine Avni Aker Stadyumu’nda sessizlik hakim oldu. Penaltıdan Hami Mandıralı’nın attığı golle ilk yarıyı 2-1 önde kapatan Trabzonspor ikinci yarının başında önce Taner’in kendi kalesine sonra Hamdi’nin golüyle bir anda skoru 4-1 e getirdi. Uzun süre maç böyle devam etti, ta ki 86. dakikaya kadar.

Maçtan önce Belçikalı Teknik Direktör Urbain Breams soyunma odasında son taktiğini verirken tebeşiri eline alan Şeyhmus, bu maç 5-1 biter derken bu söz gerçek oluyor ve 86. dakikada sağ taraftan atılan uzun topta bir anda kaleci Nitu ile karşı karşıya kalıyor ve plase bir vuruşla beşinci golü atıyordu. Bülent Yavuz’un son düdüğüyle Trabzonspor’da büyük bir sevinç yaşanırken Bursaspor da tarifsiz bir üzüntü ile karşı karşıya kalıyordu.

Bir de maçın, birçok kimsenin gözünden kaçan öyle bir detayı vardı ki; Yılmaz Vural hayranlarını çok üzecek cinsten. Üç büyüklerde çalışmak istediğini her fırsatta söyleyen, ülke futbolumuzun renkli yüzlerinden Sayın Yılmaz Vural, Bursaspor ile o kupaya ulaşsaydı, büyük ihtimalle sonraki sezon Fenerbahçe’nin başında olacaktı. Ne diyelim? Sayın Vural’ın kaderinde yokmuş…

Yıllarca hafızalardan çıkmayacak bir final maçıydı.Sevinenler, üzülenler, ağlayanlar, gülenler, kızanlar hepsi vardı bu final maçının sonunda. Ben de her iki maçı yakından takip ettiğim için sizlerle paylaşmak istedim.

Kazandım derken kaybediyorsunuz, kaybettim derken kazanıyorsunuz.

Sağlıkla kalın …

Ecz.zafer İLGÜN

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here