Utku Şen Kimdir?

1979 yılının Kasım ayında Diyarbakır’ da ‘siyâhi’ ye çok yakın bir ten rengi ile dünyaya geldim. Öyle ki; apartman komşularımız o dönemin popüler dizilerinden olan, 1977 yapımı Kökler dizisinden esinlenerek bana ‘Kunta Kinte’ diye seslenirlermiş. Yani açık (!) ten rengim sâyesinde daha bebek iken lakap sahibi olmuşum. Zaten ilerleyen yıllarda da jenerasyon değişmesine rağmen en fazla ‘Kara Çocuk’ a evrilebildim. 1979 yılının Kasım ayında Diyarbakır’ da ‘siyâhi’ ye çok yakın bir ten rengi ile dünyaya geldim. Öyle ki; apartman komşularımız o dönemin popüler dizilerinden olan, 1977 yapımı Kökler dizisinden esinlenerek bana ‘Kunta Kinte’ diye seslenirlermiş. Yani açık (!) ten rengim sâyesinde daha bebek iken lakap sahibi olmuşum. Zaten ilerleyen yıllarda da jenerasyon değişmesine rağmen en fazla ‘Kara Çocuk’ a evrilebildim.

İlk ve orta öğrenimimi sırasıyla Mehmetçik İlkokulu ve Gazi Ortaokulu olmak üzere Diyarbakır’ da, lise eğitimimi ise Yalova’ da tamamladım. Son olarak Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Bölümü diploması ile eğitim hayatımı tamamladım. Yaklaşık 12 yıldır profesyonel karvizitimde yazdığı şekli ile ” Ürün Uzmanı ” olarak İlaç Endüstrisi’ nde bulunmaktayım.

Kaç yaşıma tekâbül ettiğini bilemiyorum ama kendimi bildim bileli Galatasaray’ lıyım. Sanırım 5 yaş civarları olsa gerek. Galatasaray ile olan tanışmam her ne kadar dayımın mârifeti ile olsa da bu anlamdaki tutkumu aslında kendim besleyip, kendim büyüttüm. Ben büyüdükçe ailemdeki Galatasaray’ lılar daha tutkulu olmaya, hiç takım tutmayanlar Galatasaray’ı tutmaya başladılar. Özetle benim hikâyem babadan oğula yerine oğuldan babaya doğru seyretti biraz.

Galatasaray Tribünü ile ilk olarak 8 Mayıs 1994 yılında İnönü Stadyumu’ nda oynanan Sarıyer maçıyla tanıştım. Kale arkası tribünün ‘Beleştepe’ diye tâbir edilen hizasında takip ettiğim maçı Tugay (p) ve Suat’ın golleri ile 0-2 kazandık. O dönem ailece Yalova’ da ikâmet ettiğimiz için 1994-1996 yılları arasında Ali Sami Yen Stadyumu’ da onlarca maç takip etme fırsatım oldu.

1996-1999 yılları arasında babamın işleri dolayısıyla Köstence / Romanya’ da yaşadım. Tabi bu dönemde de yine futbola olan tutkumdan ötürü yakın olmamasına rağmen ( 300 km ) Steaua ve Dinamo Bükreş’ in bazı maçlarını yerinde izleme fırsatım oldu.
1999 yılında önce Türkiye’ ye sonra da üniversite eğitimim için Elazığ’ a döndüm. Mezuniyet, askerlik vs derken 2005 yılından itibaren tekrar doğduğum ve ait olduğumu hissettiğim şehre, Diyarbakır’ a döndüm ve çalışmaya başladım. 2017 yılı itibari ile de biraz profesyonel gerekçeler biraz da tercihen Bursa’ ya yerleştim ve hâl-i hazırda orada ikâmet etmekteyim.

Ali Sami Yen Stadyumu döneminde maçlara hep kâğıt bilet alarak girerdim. Ancak 15 Ocak 2011′ deki Ajax açılış maçıyla birlikte Türk Telekom Arena’ da kombine sahibi olarak bulunuyorum. Güney Tribün müdavimleri arasında mütevâzi bir bilinirliğe sahip olmakla beraber, 220 bloğun özelinde ‘kime sorsan gösterir’ seviyesinde, Metin Oktay, Jupp Derwall, Cevad Prekazi, Bülent Korkmaz, Hakan Şükür, Gheorge Hagi âşığı, kendi hâlinde bir tribün emekçisiyim…