SAMSUNSPOR’UN GÖZYAŞLARI

0
1004

27 yıl önce bugün. Soğuk bir kış günü. Kar yağışı gittikçe şiddetini arttırıyor. Samsunspor kafilesi, Malatyaspor deplasmanı için sabah erkenden yola çıkmaya hazırlanıyor. Teknik heyet ve futbolcular otobüsteki yerlerini alıyorlar. İstikâmet Malatyaspor deplasmanı.

Her zaman otobüsün önünde seyahat eden kaptan ve kaleci Fatih bu sefer arka koltukta. Yugoslav futbolcular Tomiç, Burhaneddin ve Nasır ortalarda. Teknik Direktör Nuri Asan, defansın sigortası Muzaffer, çalışkan oyuncu Mete, orta sahanın dinamosu Emin ön tarafta. Kaderin cilvesi izinli olmasına rağmen, şekerpancarı yüklü kamyonunun direksiyonuna geçerek yine Samsun’a hareket eden şöför Asım Özkan. Tipi ile görüş mesafesinin azaldığı, kayganlaşan yolda bir anda, Havza yakınlarında otobüs ile kamyon büyük bir gürültü ile çarpışırlar. Teknik Direktör Nuri Asan, futbolculardan Muzaffer, Mete anında, Tomiç uzun süre sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeder. Emin felç olur. Kaleci Fatih, Erol ve Yüksel futbola devam edemez.Olay duyulur duyulmaz hem Samsun hem Türkiye gözyaşlarına boğulur.

Ben o sırada vatani görevim nedeniyle Samsun’a gitme hazırlıkları yapıyordum.Bu acı olay sonrası Samsun’a gittiğimde şehirdeki büyük üzüntüyü ve matemi yakından hissettim. Asker olmama rağmen Samsunspor yararına düzenlenen maçlara ve etkinliklere gideren bu büyük acının küçük bir parçası oldum.

O yıllarda özellikle kış aylarında deplasman yolculukları büyük bir sorundu. Ekonomik sıkıntılar, dar bütçeler, çileli yolculuklar her zaman vardı. 1980’li yıllarda oynadığı futbolla , aldığı başarılı sonuçlarla adını Türk Futboluna altın harflerle yazdıran SAMSUNSPOR’un bu trafik kazası, tüm Türkiye’yi ve Türk Futbolunu derinden yaralamış, tarifsiz acılar içinde bırakmıştır.

Kazada, futbol yolunda, hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyorum…

 

Ecz.Zafer İlgün

 

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here