SARIYER VE ÇELEBİÇ’İ VARDI

0
1153

Sarıyer ve Çelebiç’i vardı. Yazımın sonunda bu cümleyi kuracaktım ama vazgeçtim, en başa yazmaya karar verdim.

Rıdvan’ı Rıdvan yapan Çelebiç’tir. Özellikle milimetrik pasları ve defansın arkasına hem sağa hem sola attığı uzun topları sayesinde, Rıdvan Sarıyer’de büyük bir çıkış yakalamış ve Fenerbahçe’ye transfer olmuştur.

1982’de Banja Luca kulübünden Sarıyer’e transfer olan Boşnak asılllı Yugoslav futbolcuyu izlemek için, özellikle Sarıyer maçlarına giderdim. İlk bakışta bu nasıl ağır futbolcu gibi yakıştırmalara maruz kalsa da, topa öyle hakimdi ki; hem oyunu kuruyor, hem de ileri uç oyuncuları Rıdvan ve Sercan’ı gol pozisyonlarına sokuyordu. Sarıyer hangi takımla oynarsa oynasın, rakipleri Çelebiç’i oynatmamak için çok uğraşırlardı. Yakın markaj altında olmasına rağmen orta sahada bir iki hareket yapardı maçın kaderini değiştirirdi. Ceza alanı dışında kullanılan frikiklerin başına geldiğinde yaptığı plase vuruşlar gol demekti. Uzaktan attığı şutlar kaleye mermi gibi gidip ağlarla kucaklaşırdı.

Sarıyer başkanı Erdal Aksoy, Futbol şube sorumlusu Eyüp Odabaşı, Teknik direktör Candan Tarhan, Hayri baba, Mehmet Kalkavan, Garo Abi , Erdem, Rıfkı, Engin, Fantom Ahmet, Smail, Rıdvan , Sercan ve daha niceleri Sarıyer’i Sarıyer yapmışlardır.

Sarıyer’e gönül vermiş yaşı 50’yi aşmış kime sorarsanız sorun, Çelebiç için hep övgü dolu sözler alırsınız çünkü kalbi hep Sarıyer için attı. Futbolunu Sarıyer’de oynadı, evliliğini Sarıyer’de yaptı çocuklarını Sarıyer’de büyüttü.

Ben Sarıyer’in maçlarına gidip Çelebiç gibi bir orkestra şefini seyrettiğim için kendimi şanslı addediyorum ve Boğaz’ın Beyaz Martılarına bundan sonra da böyle yıldızları Türk Futboluna kazandıracağına inanıyorum.

Zafer İLGÜN

Loading spinner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here